Nominalizările pentru premiile ESFS – Kiev, Ucraina, 11-14 aprilie:

Best Author

  • Andreas Gruber, Austria
  • Liviu Radu, România
  • Vadim Panov, Rusia
  • Michel Jeury, Franţa
  • Frantisek Novotný, Republica Cehă
  • Anja Kuemmel, Germania
  • Andrey Valentinov, Ucraina
  • Mary Gentle, Marea Britanie
  • Nikolay Tellalov, Bulgaria
  • Dario Tonani, Italia
  • Miha Remec, Slovenia

Best Artist

  • Johann Peterka, Austria
  • Cătălin Negrea, România
  • Sergei Shikin, Rusia
  • Milivoj Ćeran, Croaţia
  • Manchu, Franţa
  • Jana Souflová, Republica Cehă
  • Martin Frei, Germania
  • Nikolay Redka, Ucraina
  • Anne Sudworth, Marea Britanie
  • Tomasz Baginski, Polonia
  • Plamen Semkov, Bulgaria
  • Milivoj Ceran, Slovenia

Best Translator

  • Ştefan Ghidoveanu, România
  • Kirill Pleshkov, Rusia
  • Patrice şi Viktoriya Lajoie, Franţa
  • Petr Kotrle, Republica Cehă
  • Christiane Poehlmann, Germania
  • Vladislav Rusanov, Ucraina
  • Svetlana Komogorova, Bulgaria

Best Promoter

  • Helmuth Mommers, Austria
  • Michael Haulică, România
  • Istvan Burger, Ungaria
  • Alexander Sidorovici, Rusia
  • Davor Šišović, Croaţia
  • Gérard Klein, Franţa
  • Michael Haitel, Germania
  • Gleb Gusakov, Ucraina
  • Kalin Nenov, Bulgaria
  • Silvio Sosio, Italia

 Best Publisher

  • Jürgen Schütz, Austria
  • Millenium Books, România
  • Azbooka, Rusia
  • Mentor, Croaţia
  • L’Atalante, Franţa
  • Ernst Wurdack, Germany
  • Shiko, Ucraina
  • Beccon Publications, Marea Britanie
  • Argus, Bulgaria
  • Delos Books, Italia

 Best Magazine

  • Quaber Merkur, Austria
  • Helion, România
  • Geek, Germania
  • 45th Meridian, Ucraina
  • Scifiworld, Spania
  • SFX, Marea Britanie
  • Fiction (serie nouă), Franţa
  • FantAstika Almanac, Bulgaria
  • Fantascienza.com, Italia
  • Internation Speculative Fiction, Portugalia

 

Spirit of Dedication

Best Dramatic Presentation

  • Adrian Chifu, România
  • “Your Move” by Radio Theater, Ucraina

 Best Website

Best Artist

  • Karin Tidbeck, Sweden
  • Michael Marcus Thurner, Austria
  • Mircea Opriţă, România
  • Catherine Bachilo, Rusia
  • Filip Burburan, Croaţia
  • Pierre le Pivain, Franţa

Best Fanzine

  • Gazeta SF, România
  • Darker, Rusia
  • Géante rouge, Franţa
  • Fandango, Ucraina
  • Sborishte na trubaduri [Gathering of Troubadours], Bulgaria
  • Jasubeg en Jered, Slovenia
  • Fenix, Portugalia

Nominalizările au fost făcute de:

Suedia, Austria, România, Ungaria, Rusia, Franţa, Croaţia, Georgia, Slovacia, Republica Cehă, Ucraina, Spania, Germania, Polonia, Bulgaria, Italia, Belgia, Danemarca, Bulgaria, Slovenia, Portugalia.

Marian Truță
Marian Truță

Latest posts by Marian Truță (see all)